Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Centrum Usług Społecznych w Łagowie

CO TO JEST PROCEDURA „NIEBIESKIE KARTY”?

Procedura to szereg działań podejmowanych w gminach przez służby pomocowe w celu zatrzymania przemocy w rodzinie i zapewnienia bezpieczeństwa osobom jej doznającym.

Procedurę mogą rozpocząć pracownicy instytucji pomocy społecznej, Policji, służby zdrowia, placówek oświatowych oraz członkowie gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Wszczęcie procedury "Niebieskie Karty" następuje przez wypełnienie formularza "Niebieska Karta-A" w przypadku powzięcia, przez w przedstawicieli tych instytucji podejrzenia stosowania przemocy wobec członków rodziny lub w wyniku zgłoszenia dokonanego przez członka rodziny lub świadka przemocy.

Formularz „Niebieska Karta-A” przekazywany jest do przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego w gminie, w której mieszka rodzina dotknięta przemocą.

Realizacją procedury zajmują się w gminach zespoły interdyscyplinarne, a do bezpośredniej pracy z rodziną najczęściej powoływane są grupy diagnostyczno-pomocowe. W zespole interdyscyplinarnym i grupach diagnostyczno-pomocowych mogą brać udział przedstawiciele takich instytucji jak: Policja, pomoc społeczna, oświata (np. szkoła, przedszkole), ochrona zdrowia (np. przychodnia, szpital), gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych oraz organizacji pozarządowych. Osoby te współpracując ze sobą opracowują plan pomocy dostosowany do potrzeb rodziny i udzielają rodzinie wszechstronnego wsparcia w jego realizacji.

Procedura „Niebieskie Karty” zostanie zakończona (zamknięta) wtedy, gdy osoba, która krzywdzi swoich bliskich przestanie to robić, a rodzina będzie bezpieczna.

Więcej informacji oraz przydatne wzory dokumentów można pobrać za pomocą serwisu informacyjnego dostępnego na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Listopad 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny