Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Łagowie

Program "Wspieraj Seniora" przedłużony na I kwartał 2021 r.

Utworzono dnia 14.01.2021

Program "Wspieraj Seniora" przedłużony na I kwartał 2021 r.

W związku z utrzymującym się stanem epidemii na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, kierując się troską o bezpieczeństwo osób starszych, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przedłuża realizację programu „Wspieraj Seniora” w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów, na I kwartał 2021 r. z ewentualną możliwością wydłużenia jego realizacji o kolejne miesiące, w zależności od sytuacji epidemicznej w kraju.

Program, podobnie jak w roku 2020, ma na celu wsparcie finansowe gmin w zakresie realizacji usługi wsparcia na rzecz seniorów, którzy w obowiązującym stanie epidemii zdecydują się na pozostanie w domu.

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Łagowie przystąpił do realizacji Programu „Wspieraj Seniora” od listopada 2020 roku.

Usługa wsparcia polega w szczególności na dostarczeniu zakupów obejmujących artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze, leki, środki higieny osobistej. Koszt zakupów pokrywa Senior.

Program adresowany jest do:

  • osób w wieku 70 lat i więcej, które pozostaną w domu w związku z zagrożeniem zakażeniem Covid-19,
  • w szczególnych przypadkach do osób poniżej 70 roku życia.

Realizacja usługi wsparcia w postaci dostarczenia zakupów nie przysługuje osobie, która korzysta z usług opiekuńczych, bądź specjalistycznych usług opiekuńczych.

Zakres usługi wsparcia Seniora jest ograniczony tzw. dystansem sanitarnym. Seniorzy oraz osoby realizujące usługę wsparcia zobowiązane są do zachowywania zasad bezpieczeństwa w związku ze stanem epidemii, przede wszystkim poprzez noszenie maseczek, zachowanie dystansu społecznego oraz w miarę możliwości używania rękawiczek jednorazowych.

Mechanizm udzielania pomocy w ramach programu „Wspieraj Seniora”:

1, Seniorzy zamieszkujący w gminie Łagów, którzy zdecydują się na pozostanie w domu w związku z utrzymującym się stanem epidemii, mogą dzwonić na ogólnopolską infolinię uruchomioną w ramach programu Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów.

Numer Infolinii: 22 505 11 11

2. Osoba przyjmująca zgłoszenie przekazuje prośbę o pomoc do Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łagowie za pomocą Centralnej Aplikacji Statystycznej.

3. Pracownik Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łagowie kontaktuje się telefonicznie z Seniorem, podaje datę i godzinę zgłoszenia przez Seniora, weryfikuje zgłoszenie i ustala usługę wsparcia. Usługa wsparcia polegać będzie przede wszystkim na dostarczeniu Seniorowi zakupów, zgodnie ze wskazanym zakresem, obejmujących artykuły podstawowej potrzeby. Następnie podaje dane osoby, która przyjdzie do Seniora w celu pomocy oraz datę.

4. Koszty zakupów pokrywa Senior. Senior przekazuje pieniądze przed dokonaniem zakupów osobie realizującej usługę wsparcia. Przekazywanie i rozliczanie gotówki realizowane będzie za pisemnym pokwitowaniem.

Organizacja usługi wsparcia dla Seniora odbywać się będzie w dni pracy Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łagowie w poniedziałek, środa, czwartek, piątek w godzinach: 7.30 – 15.00 oraz we wtorek w godzinach: 7.30 – 17.30 . Zgłoszenia, które wpłyną przez Centralną Aplikację Statystyczną w soboty, niedziele i święta do MGOPS Łagów, rozpatrywane będą od pierwszego dnia roboczego po dniu wolnym od pracy.

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Łagowie, przy realizacji usługi wsparcia Seniora, współpracuje przede wszystkim z członkami Ochotniczej Straży Pożarnej działającej na terenie gminy Łagów.

Istnieje możliwość bezpośredniego zgłaszania potrzeby udzielenia wsparcia Seniorowi bezpośrednio do Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łagowie ul. Rynek 62, 26-025 Łagów (telefon: 41 343 70 59, email: gops@lagowgmina.pl). Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej rekomenduje jednak w pierwszej kolejności kontakt za pomocą infolinii 22 505 11 11.

Jednocześnie zapraszamy osoby chętne do świadczenia pomocy Seniorom jako wolontariusze do zgłaszania swojej gotowości w Miejsko - Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Łagowie (telefon: 41 343 70 59, email: gops@lagowgmina.pl) lub poprzez wypełnienie specjalnej ankiety na stronie Wspieraj Seniora https://wspierajseniora.pl

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2021
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 74

W poprzednim tygodniu: 105

W tym miesiącu: 90

W poprzednim miesiącu: 325

Wszystkich: 7808